Seoses koroonaviiruse massilise levikuga peame rääkima lisaks korralikule kätepesule ja 1- meetrilisele suhtlusdistantsile väga olulisel teemal-organismi oma kaitsevõimekusest ja selle tõstmise võimalustest.
Elame maailmas, kus meid ümbritsevad seened, bakterid ja erinevad viirused. See on täiesti normaalne. Isesasi on see, kuidas meie organism nendega toime tuleb. Inimese keha on võimas süsteem ning meil on olemas kõik vajalikud mehhanismid haigustekitajate kahjutuks tegemiseks.
Terves organismis tunneb immuunsüsteem ära organismi tunginud bakterid, viirused, kehavõõrad rakud ja ühendid, ning likvideerib ja hävitab ära kõik haiged, viirustest nakatunud ja geneetiliselt muundunud rakud. Seetõttu on immunsüsteemi aktiveerimine võtmetähtsusega inimese ravimisel ning tervise taastamisel.
Järgnevalt toon välja ,millised faktorid mõjutavad immunsüsteemi tööd
- Olulisel kohal on organismi veega varustamine. Veepuudusel väheneb vere voolavus, antikehade tootmine ja aktiivsus. Häiritud on paljude rakkude töö. Vesi aitab väljutada lümfisüsteemi kaudu toksiine.
- Soolestiku mikrofloora normaliseerimine. Halbade baketerite korral kulutab immuunsüsteem kogu oma jõu nendega võitlemisele ning seetõttu nõrgeneb selle tulemusena üldine organism. Lisa toidusedelisse Helluse, Gefiluse keefiri, hapukapsast, hapukurke, mis soodustavad piimhappebakterite ülekaalu soolestikus.
- Happe-aluse tasakaalu reguleerimine organismis.on võtmetähtsusega. Happelises kehas on organismil raske ennast kaitsta, sest see soodustab viiruste, bakterite ja seente tegevust.
- Lisaks sellele vajab meie immuunsüsteem täisväärtuslikke valke, mida on vaja erinevate keha kaitseainete sünteesiks. Eriti tugevalt mõjutab immuunsüsteemi tööd aminohapete isoleutsiini, glutamiini, tauriini olemasolu ning seetõttu on oluline veenduda, et nende aminohapete vajadus oleks toiduga kaetud.
- Isoleutsiini looduslikud allikad: hernes, mandel,rukis, aeduba, läätsed, juust heeringas, kalamari, muna, kala.
- Glutamiini allikad: petersell, spinat, punane kapsas, kala, kana, lambaliha, veiseliha, piim, munad
- Tauriini allikad: piim, liha, kala, muna
- Järgenvalt toon välja omega 3 rühma rasvahapete vajalikkuse leukotsüütide (valgete vereliblede) ja makrofaagide normaalseks tööks. Makrofaagid on immuunsüsteemi rakud, mis on hädavajalikud kaitsemehhanismide väljatöötamiseks ning ühtlasi tagavad need esmase müüri võõrkehade eest. Need on suured immuunrakud ja esinevad peaaegu kõigis kudedes, et eemaldada kehas surnud ja kahjustatuda saanud rakud.
- Omega 3 allikad: lõhe, heeringas, skumbria, sardiin, kalamari, kalarasv
- Immuunsüsteemi töötamiseks on olulisel kohal paljude vitamiinide ning mikroelementide olemasolu. Organism vajab seleenist, rauast, joodist, magneesiumist, vasest ja tsingist, koosnevat mikroelementide kompleksi, et suurendada immuunsüsteemis nende elementide hulka, mis osalevad kahjustatud rakkude äratundmisel ja hävitamisel. Nüüd vaatlemegi lähemalt, milline on nende ainete roll ning millised toiduained neid sisaldavad.
- Seleen suurendab vere kaitserakkude arvu, tugevdab interferooni tootmist, mis on lihtsamini seletatuna liigiomane valk, mis pidurdab viiruste paljunemist elusrakus. Seleeni leidub: brokoli, kapsas, kookos, sibul, vaarikas, must sõstar, kaer, kreeka pähkel, sarapuupähkel, petersell, till, maks, kõrvits
- Tsink: ei lase viirusel rakku siseneda, hoiab tagasi haiguslike viiruste paljunemise organismis. Tsinki leidub :hernes, uba, tatar, pirn, sibul, vaarikas, kaer, kreeka pähkel, petersell, pihlakas, mustikas, õun, oder, kõrvits
- Magneesium soodustab antikehade teket, ergutab organismi kaitsereaktsioone. Magneesiumi sisaldab: aprikoos, banaan, pohl, hernes, uba, viinamari, greip, tatar, kapsas, kartul, sidrun, vaarikas, must sõstra, mandel, porgand, kaer, petersell, till, spinat, tomat, ploom, salat, peet, õun, oder
- Meie tervist kaitsevad ka antioksüdandid, mis puhastavad ja taastavad meie immuunsüsteemi rakke
- Marjad, puuviljad, köögiviljad, salatid
- C vitamiin– hoiab tasemel vere valgeliblede aktiivsuse, antikehade tootmise ning aitab organismil kahjustunud rakkude äratundmist. Lisaks on see vajalik ensüümide ja hormoonide töö normaliseerimiseks
- Puu-ja köögiviljad: lillkapsas, kartul, kiivi, maasikas, jõhvikas, sidrun, vaarikas, astelpaju, must sõstar, punane paprika, petersell, spinat,mädarõigas, baklažán
- E- vitamiin väga tõhus immuunmodulaator ehk see tähendab , et E vitamiini olemalsolul on meie organism võimeline valikuliselt stimuleerima nõrgenenud immuunsüsteemi lülisid või vastpidi-pidurdama meid, mis eriti aktiivselt töötavad
- Pähklid, uba,tatar ,oder, köögiviljad, nisuidud, heeringas
- Liikumine ja harjutused, mis lihaseid rütmiliselt pingutavad ja lõõgastavad, panevad lümfi ringelma ning aktiveerivad selle tööd, mille tulemusena kiireneb ka tervenemisprotsess.
Püsige rahulikena, toituge tervislikult ning liikuge. Oma immuunsüsteemi tugevdamiseks saame palju ise ära teha.
Organismi kaitserakud on nagu armee, keda tuleb hästi toita, et see oleks võitlusvõimeline.
Olge terved
Teie Personaaltreener
Liina